Dolar : Alış : 5.4764 / Satış : 5.4862
Euro : Alış : 6.1672 / Satış : 6.1783
HAVA DURUMU
hava durumu

ceylanpinar21°CParçalı Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

SEÇİM YAPIYORUZ, O HALDE…

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SEÇİM YAPIYORUZ, O HALDE…
23 Haziran 2018
SEÇİM YAPIYORUZ, O HALDE…

MUSTAFA TURAN / TÜM YAZILARI
Devletin yönetim kadrosunu belirleyen adil ve hilesiz seçimler, bir halkın sahip olduğu en büyük nimetlerdendir. Zira kendi iradesiyle kendi beğendiği kişi ve partiyi oyuyla iktidara taşıma imkânına sahip olmak, seçimler vasıtasıyla mümkündür.
Seçim kararının alındığı günden bugüne cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği için adaylar ve partiler yoğun bir propaganda çalışması yürütmektedirler. Adaylar şehir şehir, meydan meydan, ev ev dolaşarak; yerel ve ulusal medya kanallarını kullanarak; yazılı basın ve sosyal medyada kendilerini seçmenlere anlatmaktadırlar. Ülkeye her yönden yapacakları hizmetleri anlatmaktadırlar. Öte yandan da rakiplerini seçmenin gözünden düşürmek için rakiplerinin olumsuzluklarını seçmene anlatmaya çalışmaktadırlar.


Bütün bunlar, bir seçim sürecinde olabilecek şeylerdir. Bütün bu çalışmalardan sonra seçim günü sandıklara gidilir ve halkın en çok rağbet ettiği kişi/kişiler ve partiler yönetimde veya mecliste söz sahibi olur. İşte bu noktada milletçe üstümüze düşen bir vazife vardır ki o da çıkan sonuca saygı duymaktır. Kazananlar zafer sarhoşluğuna girerek azmayacak, seçimde istediğini alamayanlar ise taşkınlık yapıp kimseye zarar vermeyecektir. 
Seçimde partiler, gerek oylama aşamasında olsun gerek oylama sonrasında olsun gözcüleriyle süreci çok iyi takip etmelidir. Oyların sayımının kurallara uygun olarak yapılıp yapılmadığını titizlikle takip etmeli ve oy sayım tutanaklarından birini sandık görevlilerinden istemelidir. Tutanak birleştirmelerinde çıkan sonuç, yanlarında bulunan tutanaklardan farklı çıktığında yasal bir hak olan itiraz hakkına başvurmalıdır. Bunu yaparken halkı galeyana getirecek, insanları sokaklara dökecek provokatif tutumlardan kaçınmalıdır. 


Unutulmamalıdır ki sebep olduğumuz taşkınlıklardan dolayı insanların malına ve canına zarar geldiği takdirde altından kalkamayacağımız ve hesabını veremeyeceğimiz bir vebalin altına girmiş olacağız. Geçmişte yaşanan acı olaylardan ders almalı ve hiçbir şey uğruna insanların kanı dökülmemelidir. 


Şunu da unutmayalım ki ülkemize düşman olan gerek içerdeki gerek dışarıdaki şer güçleri, ülkemizi kaosa sokmak için seçimleri her zaman fırsat olarak görmektedirler. Hele hele seçimlerden hesaplarına gelmeyen bir netice çıktığında, seçim sonuçlarını şaibeli göstermek için her çabanın içine girerler. Görsel ve sosyal medyanın çok etkili olduğu günümüzde tüm iletişim kanallarını kullanarak yalan bilgi ve belgelerle algı yönetimi yapmaya çalışacaklardır. Bu durumda öyle bir bilgi kirliliği oluşmaktadır ki bazen bir yalan ortaya atan kişi, ortaya attığı yalanını başkalarından duya duya artık kendi de yalanına inanmaya başlamaktadır.


Milletçe şunu unutmayalım ki istediğimizi elde etmek için her yol mubah değildir. Bizi gören, gözetleyen Allah vardır. Allah’a hesap vereceğimiz bir günün olduğunu unutmayalım ve ona göre davranalım. Bu nedenle işimize gelen yalan haberlere dahi pirim vermeyelim, bu yalanları yaymayalım. Önemli bir haber aldığımızda haberin kaynağını araştıralım. Eğer haber, fasık bir kanaldan gelmişse o haberin yalan olabileceği ihtimalini göz önünde bulunduralım. 
Fitne ateşine körükle gitmeyelim. Aksine insanları sakinleştirmeye çalıştırmalı; onları sağduyulu olmaya çağırmalıyız. Bu konuda en büyük görev, adayların ve parti liderlerinindir. Adaylar ve parti yönetimleri, taraftarlarını galeyana getirecek, onları şiddete sürükleyecek söylem ve eylemlerden titizlikle kaçınmalıdır. Bir insanın burnundan akacak kanın bile vebalinin kendi boyunlarında olacağını unutmamalıdırlar. Herkes hitap ettiği kesimi sakinleştirmeye çalışmalı ve sorunları meşru yollarla halletme yoluna gitmelidir. 


Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Ceylanpınar ilçe başkanı olarak seçim günü tüm seçmenlerin iradesini sonuca yansıtması için sandığa gidip oy kullanmasını diliyor ve seçimden çıkacak sonucun, ülkemiz ve İslam âlemi için hayır getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. 

 

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

Etiketlere ‘yerli malı’ logosu

Etiketlere ‘yerli malı’ logosu Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere

Ceylanpınar’da elektrikle balık avlayan kişi öldü

Ceylanpınar’da elektrikle balık avlayan kişi öldü Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde elektrikle balık avlamak isterken

FIRAT’IN ALTINLARI…

FIRAT’IN ALTINLARI… Fırat nehrinin altın bir dağ üzerinden açılması yakındır.  “İnsanlar

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN