Dolar : Alış : 5.3412 / Satış : 5.3508
Euro : Alış : 6.0565 / Satış : 6.0674
HAVA DURUMU
hava durumu

ceylanpinar18°CAz Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

KUDÜS BİZİM NEYİMİZ OLUYOR?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KUDÜS BİZİM NEYİMİZ OLUYOR?
09 Aralık 2017
KUDÜS BİZİM NEYİMİZ OLUYOR?

HALİT DURMAZ – TÜM YAZILARI

Rabbe ilk yöneliş, ilk rükû, ilk secde, ilk kıble, miraçtan evvel ilk durak… Tarih boyunca insanlığın kalbi, mahzun coğrafyamızın şah damarı, ikinci mabedimiz, ziyaretle emrolunduğumuz üçüncü mescidimiz, üzerine yemin edilen emin belde… Şarkın en sevgili sultânı Salâhaddîn’nin tanımıyla “İslam ümmetinin vahdet binasının kilit taşıdır Kudüs”

Rabbe yöneliş ve yükseliştir Kudüs

Öyle alelade bir şehir ismi değil, değeri sınırları aşan dünyayı göklere bağlayan, gökte inşa edilip dünyaya indirilen ve son Peygamberin, diğer tüm Peygamberlere imamlık yaptığı mekân, bir anlamda tüm Peygamberlerin buluşma noktasıdır Kudüs. Mucizelerle gelip ihanetin en ağırıyla yüzleşen Hz.İsa, Resûl-ü Ekrem'in mîrâcı gibi bu kutlu şehirden semâlar ötesine, Rabbinin katına yükseldi. Demek ki Rabbin makâmına yükseliş şehri Kudüs'tür. Peygamber Efendimiz Miraç yolculuğunda Burak'a binip Mekke'den Kudüs'e, Kudüs'ten arş-ı âlâya yolculuk yaptı. Efendimiz Medine'den önce, Kudüs'e hicret etmişti. Kudüs, İsrâ (gece yolculuğu) mûcizesinin ikinci durağı, Miraç (yükseliş yolculuğu) mûcizesinin birinci durağı oldu. Ümmet huzura ilk Mescid-i Aksa ile durdu, ümmet huzuru ilk Mescid-i Aksa ile buldu. Bizi göklere yükselten alınlarımızdaki secde izleri silinmedikçe, kalbimizin Kudüs’e yönelişi silinemez

Davadır Kudüs

Irk merkezli kuru bir toprak davası değildir Kudüs. Kudüs davası bir yerlere hâkim olmak ve bir yerleri işgal etmek davası da değildir. Kudüs bütün beşeriyetin inancının rahat ve huzurunun teminatıdır. Kudüs, bütün beşeriyetin ve insanlığın rahat ve huzurunun ancak Müslümanların hâkimiyeti altında olduğu zaman teminat altına alınabileceği coğrafi bir mekândır. Bu bakımdan Kudüs, esas itibarıyla yalnız Müslümanların değil hatta bütün beşeriyetin davasıdır. Bütün beşeriyetin ancak İslam’ın adaleti ile Kudüs’ün ve dolayısıyla bütün dünyanın huzur ve nizam bulacağının yegâne teminatıdır. Onun için biz Kudüs davasından vazgeçemeyiz.

Direnişin ve dirilişin mekânıdır Kudüs

Tevhid-şirk mücadelesinin merkezinde, tevhidin teslise direnen güçlü kalesidir Kudüs. Davut’un (a.s) Calut’a attığı taş, imanın ve cesaretin bir arada nasıl bir güce dönüşebileceğini anlatır insanoğluna ve o taş hala Kudüslü mahzun çocukların avuçlarında… Tevhide şahitlik eden şehitlerin diyarıdır Kudüs. Mü'minin yüreğinde sabır sabır büyüyen, yumruk yumruk sertleşen, şehit şehit kenetlenen vaat edilmiş bir zaferdir Kudüs. Sahip çıkamadığımız her dakika vebalimizi kat be kat artıran bir imtihan olarak durur gözümüzün önünde. Zulme sessiz kalmanın zulmetmekle eşdeğer tutulduğu bir dinin mensupları olarak, ahrette cevaplamakta güçlük çekeceğimiz belki de başımızı öne eğeceğimiz bir sınav sorusudur Kudüs.

Mü'minlerin kalbidir Kudüs

Şuurlu ve duyarlı her mümini heyecanlandıran gizemli ve efsunlu bir kelimedir Kudüs. Ümmetin yetim coğrafyasında, mü’min sinelerin yaralı kalbi mesabesindedir Kudüs. Biliriz ki Kudüs’ü sancısı tutsa bunu bütün Müslüman bedenler hisseder, Kudüs mahzunsa gülmek bizlere haram olur. Kadim duvarları hüzün sarmaşıklarıyla çepeçevre kuşatılan, Nebevî hatıraların altın beşiğidir Kudüs. Gâh Süleyman (a.s) olur izzet dersi verir bizlere gâh Zekeriyya (a.s) olur sabrı öğretir tüm mü’minlere. An olur Meryem olur iffeti kuşanır İsa’yı (a.s) müjdeler inanan yüreklere. Hz Ömer’in sevdası olur rüyalarını süsler Selahaddin’in. Hâsılı her sokağında bir peygamber hatırası her köşesinde bir sahabe mührü ve her yerinde âlimlerin- mücahitlerin izi vardır.

Ve şiir olur Kudüs Nuri Pakdil’in gözlerinden dökülen yaşlar Nizar Kabbani’nin kaleminde mürekkep oluverir.

“Ey Kudüs

 Ey Peygamberler kokusu

 Ey yerin göklere en yakın avlusu..!”

Kudüs buraya yazıların çok daha fazlasıdır. Kudüs ümmettir, imandır, sabırdır, direniş ve diriliştir bundandır ki ümmetindir.

Kudüs israil’in değildir

Kudüs, Arapların değildir

Kudüs İslamdır. İslamındır…

 

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

YÂ KUR AN YÂ KURGAN…

YÂ KUR AN YÂ KURGAN…  Toplumsal bozulmadan rekora doğru gidiyoruz. Hastalık belli ama tedavide

Etiketlere ‘yerli malı’ logosu

Etiketlere ‘yerli malı’ logosu Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere

Ceylanpınar’da elektrikle balık avlayan kişi öldü

Ceylanpınar’da elektrikle balık avlayan kişi öldü Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde elektrikle balık avlamak isterken

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN