Dolar : Alış : 5.3231 / Satış : 5.3327
Euro : Alış : 6.0775 / Satış : 6.0884
HAVA DURUMU
hava durumu

ceylanpinar18°CAz Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

HÜDA PAR’dan Danıştay’ın ‘Andımız’ kararına tepki

Ana Sayfa » Ceylanpınar » HÜDA PAR’dan Danıştay’ın ‘Andımız’ kararına tepki
19 Ekim 2018
HÜDA PAR’dan Danıştay’ın ‘Andımız’ kararına tepki

Danıştay 8'inci Dairesi'nin, ilköğretim okullarında uygulanan 'Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine, HÜDA PAR yetkililerinden eleştiri geldi.

HÜDA PAR Genel İdare Kurulu (GİK) Üyeleri, Danıştay 8'inci Dairesinin ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etme kararına sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

Türk Eğitim-Sen, 8 Ekim 2013'te kaldırılan "Öğrenci Andı"nın yeniden yürürlüğe girmesi için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 8. Dairesi Türk Eğitim-Sen'in "Öğrenci Andı" ile ilgili açtığı davayı görüştü ve "Öğrenci Andı"nı kaldıran işlemi hukuka aykırı buldu.

Irkçılık ve ayrımcılık kokan bir metnin öğrencilere okutulmasının ne İslami ne de insani olduğunu söyleyen HÜDA PAR Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Mehmet Yavuz, bu metnin tartışılmaya açılmasının dahi mahkûm edilmesi gerektiğini ifade etti.

Milletini sözde değil özde seven herkesin bu karara karşı çıkması gerektiğinin altını çizen Yavuz, "İçeriği şoven/ırkçılık ve ayrımcılık kokan bir metni öğrencilere ant olarak okutma ilkelliğine geri dönülmesi, ne İslami ne de insanîdir. Milletini/memleketini sözde değil, özde seven herkes ve her kesim buna karşı çıkmalı, bu ucubenin tartışmaya açılmasını dâhi mahkûm etmelidir." dedi.

"Danıştay, geçmiş Kemalist/ideolojik kararlarına geri döndü"

Danıştay'ın boşalmış tüfeğinin barutunu hükümetin doldurduğunu söyleyen HÜDA PAR Dış İlişkiler Başkanı Sait Şahin ise, "Danıştay, geçmiş Kemalist/ideolojik kararlarına geri döndü. Ancak Danıştay'ın boşalmış tüfeğinin barutunu hükümet doldurdu. Çünkü boşalan devlet kademelerini milliyetçi/ulusalcı Kemalistlerle hükümet tekrardan doldurdu." ifadelerine yer verdi.

"Irk üstünlüğü ve ideoloji dayatması ile ilgili her ne varsa çıkarın"

Anayasa referandumundan önce hükümet yetkililerini uyardıklarını söyleyen HÜDA PAR AR-GE Başkanı Abdurahman Cens, "Hükümet cenahından hiç kimsenin, Danıştay'ın "Ant" inadını eleştirmeye hakkı yok! Burunlarının dikine gittiler, kimseyi dinlemediler! Anayasa referandumundan önce bağıra bağıra söyledik: ırk üstünlüğü ve ideoloji dayatması ile ilgili her ne varsa çıkarın diye." ifadelerini kullandı.

"Danıştay bu ortaklıktan cesaret almıştır"

HÜDA PAR Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Emin Güneş de, "Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer'den onu" diyerek iktidara gelip sonra kurt ile ortak olacaklarını düşünemedik. Danıştay bu ortaklıktan cesaret almıştır. Aldatıldık mı? Hayır! Hüsnü zannımızı koruduk." dedi.

 

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

DOĞMASAYDIN; DOĞMAZDIK MÜSLÜMAN..

DOĞMASAYDIN; DOĞMAZDIK MÜSLÜMAN.. Diri  diri kızlar toprağa gömülürken  Kan davalarından

Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı

Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, yükseköğretim öğrencilerinin

ÖSYM 2019 yılı sınav takvimi açıklandı… KPSS, YKS, DGS, LGS ne zaman?

ÖSYM 2019 yılı sınav takvimi açıklandı… KPSS, YKS, DGS, LGS ne zaman? ÖSYM tarafından yayımlanan 2019 yılı sınav takvimiyle birlikte KPSS,

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN