Dolar : Alış : 5.3231 / Satış : 5.3327
Euro : Alış : 6.0775 / Satış : 6.0884
HAVA DURUMU
hava durumu

ceylanpinar18°CAz Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

ELEŞTİRİYİ HAZMETMEK

Ana Sayfa » Ceylanpınar » ELEŞTİRİYİ HAZMETMEK
02 Ağustos 2018
ELEŞTİRİYİ HAZMETMEK

Bir kişinin, kurumun veyahut eserin olumlu-olumsuz yönlerini göz önüne sermeye eleştiri diyoruz. İnsanların memnuniyetine talip olan her kişi, kurum veya eserin bu anlamda eleştiriye ihtiyacı vardır. Eleştiri zararlı değil aksine faydalıdır. Yapıcı eleştiriler, eleştirilenin gerçek değerini ortaya çıkarır. Eleştiriyi hazmetmek zor olsa da büyük bir erdemdir.

Erdemli kişiler, doğrularını gösterme çabasına girmekten çok, hatalarını görüp düzeltmeye çalışır. Hiçbir insan, kusursuz değildir. İnsan olmamız hasebiyle doğrularımızın yanında yanlışlarımızın da olması doğal bir durumdur. İçinde bulunduğumuz ruh hali, yaşadığımız olaylar, işlerimizin yoğunluğu, ağır sorumluluklarımız, bizi bazen istemediğimiz davranışlara sürükleyebiliyor. Başka bir zaman olsa, asla kabul etmeyeceğimiz tutumlar sergileyebiliyoruz. Bu, bir insan halidir. Ancak bu tutum ve davranışların süreklilik arz etmesi veyahut insana kalıcı davranış olması, doğru ve normal değildir.

İdarecilikte olsun ticaret ve hizmet sektöründe olsun, insanların memnuniyeti sık sık ölçülmelidir. Bu alanlarda başarılı olanlara bakınız; onların bir gözleri, bir kulakları mutlaka sahadadır. Markalaşmış firmaların, kendini kabul ettirmiş idareci ve partilerin, bu amaçla kendileriyle ilgili sıkça anket düzenlediklerini; hitap ettikleri kesimlerden dönüt almaya çalıştıklarını görürsünüz. Onların görmek ve duymak istedikleri, sadece kendi hoşuna gidenler değildir. Onlar, yapılan eleştiri ve değerlendirmelerde haklılık var mı yok mu, onu öğrenmeye çalışırlar.

Tarihte, memleketlerini başarıyla idare etmiş devlet büyüklerine baktığımızda, her birinin istişare meclislerinde, fikri olanları dinlediğini görürüz. Hatta tebdili kıyafetle halk arasına katılıp halkın ne konuştuğunu, idarecileriyle ilgili gerçek düşüncelerinin ne olduğunu doğrudan öğrenme yoluna gittiklerini de biliyoruz.

İyi idareciler, kendilerini eleştiren kişi veya kişileri düşman bellemezler. Aksine bu tür kişilerden daha çok istifade etmeye çalışırlar.  Bu gerçeği ifade eden “Dost acı söyler.” atasözü, tecrübeler sonrası söylenmiş ve kabul görmüş bir sözdür. Kişinin dostu, kendisine zarar gelmesini elbette istemez. O yüzden hataları, yanlışları dostundan saklamaz; yüzüne söyler. Dostunuz, iyiliğinizi istemeyen biri olsa, eleştirinizi yapmaz; siz de yanlışlarınızı göremediğinizden, kendinizi düzeltme yoluna gidemezsiniz. Dolayısıyla zamanı gelince, hatalarınızın bedelini ağır bir şekilde ödemek zorunda kalırsınız.

Kötü idareciler, eleştiriye tahammül edemezler. Kendilerinin her yaptığını, her söylediğini doğru kabul ederler. Sürekli övülmek isterler. Hatalarını, yanlışlarını dile getirenleri susturmaya hatta cezalandırmaya çalışırlar. Bu tip idareciler, dalkavuk ve şakşakçıları çok sever. Onları yanlarından eksik etmez, onlardan kendileriyle ilgili sürekli güzel söz işitmek, alkış almak isterler.

İdarecilerin bir kısmı da görünürde tahammülkâr ve hoş görülü gözükür. İnsanların kendilerini özgürce eleştirmesini ister, hatta kendi haklarında konuşmaları için onları teşvik eder. Ama konuştukları hoşlarına gitmedi mi, fırsat kollar ve mutlaka bir yılan gibi onları sokmaya çalışırlar. Bu hain idareciler, idarecilerin en tehlikeli olanlarıdır diyebiliriz.

Medeni memleketlerde sivil toplum kuruluşlarının, basın ve medyanın özgür olmasına büyük önem verilir. Çünkü idarecilerin olmadığı yerlerde onlar vardır. Memleketin neresinde bir sorun varsa idareciler, bu vesileyle onun farkına varır ve sorunu çözmeye çalışır.

Sonuç olarak eğer bir idareci halkın idaresine talipse, halkın memnuniyetini istiyorsa, eleştiriden korkmamalı; eleştiriyi hazmedebilmelidir. Eleştiri yapanı, düşman değil; dost bilmeli ve ona değer vermelidir. Bu yapılmadığı takdirde kalemler yazmaz, korkutulan halk susar, derdini içine atar; ama bir gün gelir, büyük bir öfkeyle despot idareciyi alaşağı eder ve artık o idarecinin kendini düzeltmesi için de iş işten geçmiş olur.  

 

 

 

 

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

DOĞMASAYDIN; DOĞMAZDIK MÜSLÜMAN..

DOĞMASAYDIN; DOĞMAZDIK MÜSLÜMAN.. Diri  diri kızlar toprağa gömülürken  Kan davalarından

YÂ KUR AN YÂ KURGAN…

YÂ KUR AN YÂ KURGAN…  Toplumsal bozulmadan rekora doğru gidiyoruz. Hastalık belli ama tedavide

Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı

Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, yükseköğretim öğrencilerinin

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN