Dolar : Alış : 5.9944 / Satış : 6.0052
Euro : Alış : 6.8267 / Satış : 6.8390
HAVA DURUMU
hava durumu

ceylanpinar42°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Bakan Çelik’in “O” Vaadi Boş Çıktı

Ana Sayfa » Bölgemizden » Urfa Haber » Bakan Çelik’in “O” Vaadi Boş Çıktı
10 Mart 2015
Bakan Çelik’in “O” Vaadi Boş Çıktı

Geçen yıl HİZMET’in gündeme getirmesinden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Atatürk Barajı yakınlarındaki 2 milyon fıstık ağacının sulanmasını öngören Bozova Pompaj 2. Kısım 2. Etap konusunda çiftçilere umut vermiş, projenin 2015’te ihaleye çıkarılabileceğini söylemişti. Başbakanın Mardin'de açıkladığı  ‘Yeni GAP Eylem Planı’nda bu projenin yer almadığı ortaya çıktı…

 

Atatürk Barajı yakınlarında yaklaşık 2 milyon fıstık ağacının bulunduğu 40 köy,  pazar günü Mardin’de Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan  2014-2018 Yeni GAP Eylem Planı’nda yer almadı.
Böylece Hizmet’in 16 Temmuz 2014 tarihli sayısında yayınladığı“Fıstık ağaçları için ölüm fermanı” başlıklı  sürmanteş  doğrulanmış oldu.

Hizmet, bu konuyu ilk olarak 2013 yılı Eylül ayında gündeme getirdikten sonra fıstık üreticileri ayağa kalkmış, tepkiler yerel seçim propaganda çalışmaları için kente gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Bakan Çelik'i bu konuda adım atmaya zorlamıştı. 

Polisevinde fıstık üreticileriyle bir araya gelen Bakan Çelik, ”Proje çizim işini üstlenen firmanın yöneticileriyle görüştüm, çalışmalarını Eylül ayında bitirecekler. Ön hazırlıkları tamamladıktan sonra 2015 yılında ihaleyi gerçekleştiririz”demişti. 

Bunun tam tersi oldu. Kamuoyuna açıklanan  ‘Yeni GAP Eylem Planı’nda, söz konusu projeyle ilgili etüt çalışmalarının süreceği belirtilerek,  “Yüksek terfili pompaj projelerinin süreç içerisinde planlama faaliyetlerine devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi. 

Bu kararda, DSİ’nin yüksek maliyet şerhinin etkili olduğu tahmin ediliyor. 

Bozovalı fıstık üreticileri, bu durumda Atatürk Barajı yakınlarındaki 2 milyon fıstık ağacının kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çekiyor.. 

Urfa hizmet

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

OHAL Komisyonu, 30 bin başvuruyu daha sonuçlandırdı

OHAL Komisyonu, 30 bin başvuruyu daha sonuçlandırdı OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, KHK ile meslekten ihraç edilenler,

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! Seneye de yapılacak

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! Seneye de yapılacak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl TEOG yerine gelen LGS'nin

Bakanlık, TİGEM’e müfettiş gönderdi

Bakanlık, TİGEM’e müfettiş gönderdi Tarım ve Orman Bakanlığı, çeşitli haber siteleri tarafından gündeme

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN